BİTÜMLÜ SICAK KARIŞIM

 

0

Bilindiği gibi beton, katı bir kütle halinde birbirine bağlanmış granüle agrega olarak tarifedilir. Betonun çeşitli tipleri, beton yapmada kullanılan bağlayıcı maddelerin cinslerine göre tanımlanır. Betonun iki esas sınıfı vardır. Bitümlü beton ve portland çimentolu beton gibi. Bitümlü betonun üretiminde üç tip bağlayıcı kullanılır. Bunlar; asfalt çimentosu, sıvı petrol asfaltı ve katranlardır. Sıcak karışım asfalt kaplama, asfalt çimentosu ile homojen olarak karışmış ve kaplanmış agregaların birleşmesinden oluşur.

Agregaların kurutulması ve mükemmel bir karıştırma ve işlenebilirlik sağlamak için asfalt çimentosunu uygun akıcılığa getirilmesi amacı ile karıştırmadan önce her iki malzemenin de (agrega ve asfalt) ısıtılmaları gerekmektedir. Uygun sıcaklıklara kadar ısıtılarak, kurutulmuş ve yukarıdaki bağlayıcılardan birisiyle yine uygun bir sıcaklık ve sürede karışmış gradasyonlu agregaya “Bitümlü Sıcak Karışım” denir.

 

Bu sıcaklık bitümlü sıcak karışımın kalitesine olan etkisi yanında, emniyetli çalışma yönünden de çok önemlidir. Agreganın kurutulması için gerekli sıcaklıkla, karışım anındaki en uygun sıcaklık bağlayıcı bitümlü maddenin cinsine göre değişir. Agrega ve asfaltın ısıtma, tartma, eleme ve karıştırma sistemi olan plentlerde karıştırılır.

Plentte karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra yola taşınır. Bu sıcak karışım kaplama yerine kamyonlarla emniyetle nakledilir, finişerlere doldurulur .Düzgün ve homojen bir yüzey verecek şekilde serici ile tabaka halinde serilir. Serimden sonra karışım henüz sıcak iken kendinden yürür uygun ağırlık ve tipteki silindirlerle düzgün ve şartnamesine uygun bir yoğunluk elde edilinceye kadar uygun bir sıcaklıkta silindirlerle sıkıştırılır. İyi sıkışmış bir yüzey elde edilecek şekilde sıkıştırma işlemine devam edilir.

HİZMETLERİMİZ HAKKINDA TEKLİF ALIN.

Hizmetlerimiz hakkında teklif almak için kısa formumuzu doldurun, yerinde ücretsiz analiz yaparak size uygun teklif sunalım. Teklif Formu
© 2016 Günyol Asfalt, Tüm Hakları Sakldır.
Web Tasarım : MucizeFikir
Scroll to Top