YOL ÇİZGİLERİ

 

Yol Çizgileri, araç trafiği son derece önemli bir kalemdir. Çizgisi olmayan bir yoldan gece karanlığında ve hatta gündüz vakitlerinde seyir edildiğinde araç kullanımda zorluk çekilecektir. Bu önemli trafik işaretleri literatür olarak “ Yatay İşaretleme “ kapsamında değerlendirilir.

Yol çizgileri iki ana alt başlıkta toplanabilir.Termoplastik yol çizgi uygulamaları ve soğuk yol çizgi uygulamaları.

Termoplastik Yol Çizgi Uygulamaları:

Termoplastik çizgi, özel üretilmiş çizgi kamyonu ile uygulanmaktadır.. Termoplastik çizgi iyi uygulandığı takdirde gece görünüş yansıma değerleri olarak 300 – 400 Mcd aralığında olur. Ayrıca şartnameye bağlı olarak 1,5 – 2 mm kalınlığında uygulanabildiğinden bu yönleriyle , trafik yoğunluğu fazla olan ve hız sınırı yüksek yollarda sıklıkla tercih edilir. Otoyollar ve şehirler arası devlet yollarının bitümlü sıcak karışım olması şartıyla termoplastik çizgiyi önermekteyiz.

Soğuk Yol Çizgi Uygulamaları:

Soğuk yol çizgi uygulaması ise gerek dayanıklılık gerekse yansıma değerleri bakımından sıcak yol çizgi uygulamalarından nispeten geride kalan ancak ; birim fiyat bakımından daha ekonomik olması sebebiyle şehirler arası yollar ve önem düzeyi düşük diğer yol kesimlerinde sıklıkla kullanılan bir yatay işaretleme çeşididir. Soğuk boya uygulamalarının çeşitlendirilmesi ise genelde boyanın içeriği ile alakalı olmaktadır. Soğuk boya uygulamaları kapsamında en yaygın kullanılan çeşitler “ Klor Kauçuk Soğuk Boya “ , “ Su Bazlı Soğuk Boya “ ve “ Akrilik Soğuk Boya “ gibidir. Soğuk boya uygulamalarını çizgi kamyonu ve daha küçük ölçekte tekerlekli el makineleriyle uygulamaktayız. Uygulama alanları ise şehirler arası yollar , il yolları , havalimanları , sanayi tesisleri içi , otoparklar ve bisiklet yolları gibi alanlardır.

HİZMETLERİMİZ HAKKINDA TEKLİF ALIN.

Hizmetlerimiz hakkında teklif almak için kısa formumuzu doldurun, yerinde ücretsiz analiz yaparak size uygun teklif sunalım. Teklif Formu
© 2016 Günyol Asfalt, Tüm Hakları Sakldır.
Web Tasarım : MucizeFikir
Scroll to Top